Baden-Württemberg

ÇYDD-BW AÇILIŞ

BEN‘ den BİZ‘ e GİDEN YENİ BİR YOL, ÇYDD Baden-Württemberg

Sayın Prof. Dr. Türkan Saylan’ın „Bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur.“ diyerek yaktığı ve hiçbir zaman sönmeyecek olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği meşalesi ile yine onun aydınlatmış olduğu „Ben‘den Biz‘e giden yola“ yeni bir yol daha eklemek üzere, 8 Temmuz 2018 tarihinde bir araya gelen çağdaş yaşam gönüllüleri, Sayın Ahmet Gül öncülüğünde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden-Württemberg derneğinin kuruluşunu gerçekleştirdiler.
Internationale Bachakademie Stuttgart‘ta 2 Aralık 2018 Pazar günü düzenlenen derneğin açılış törenine, Sayın Muavin Konsolos Seyhan Sucu, açılış etkinliği için özel olarak Türkiye’den gelen ÇYDD genel başkan yardımcısı Sayın Nihal Kızıl, TGD eş başkanı Sayın Gökay Sofuoğlu, Stuttgart ve Çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Sayın Gönül Köksal, KSI dernek başkanı Sayın Ahmet Uzun, Yarının Umutları dernek başkanı Sayın Eren Kaplan, INTEGRA başkanı Sayın Barbara Havlacı-Ludwig, sivil toplum örgütleri yöneticileri ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.
„Bizler fırsat eşitliği istiyoruz. Her çocuk okumalı. Mücadelemizin sebebi bu.”, diyenlerin bir araya geldiği açılışta sahne, çocuk ve gençlere bırakıldı. Murat Şahin yönetimindeki KSI derneğinin Kırlangıçlar çocuk korosu ile başlayan, piyanoda Bengisu Önder ve sonrasında viyolonselde Selen Şekercioğlu ile devam eden müzik ziyafeti Derya Bektaş yönetimindeki Klangoase derneğinin orkestrasının performansı ile son buldu.
Dernek başkanı Ahmet Gül konuşmasında önemli mesajlar verdi. Gül, “Amacımız maddi gelir elde ederek Türkiye’de eğitimini sürdürebilmesi için 30 ila 40 öğrenciye burs vermek, bunu burada bulunan herkesle birlikte gerçekleştirmek zor değil. Fakat Almanya’da okuyan çocuklarımızın sorunlarını da göz ardı edemeyiz. Özellikle Türk derneklerinin henüz çok az ilgilendiği bir alan var, o da çocukların okul öncesi eğitim konusundaki eksikliği. Örneğin çocuklarımızın yüzme kursu, bale, opera, erken müzikal eğitim kursları gibi okul dışı faaliyetlere katılımlarını sağlamak bizim baş görevimizdir. Bu konularda bizlere lütfen destek verin. Bizi yalnız bırakmayın” şeklinde konuşmasını tamamladıktan sonra sözü başkan yardımcısı Özge Memiş’e bıraktı. Ilgileri üzerine toplayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Memiş, ÇYDD Baden-Württemberg’in kurulacağını duyduğunda çok heyecanlandığını ve aktif olarak çalışmak istediğini söylerken elinden gelenin çok daha fazlasını yapacağının teminatını verdi.
Ardından, ÇYDD eğitim evlerine ait fotoğraflar ve bir çok yayımı içeren kısa bir film gösterisi eşliğinde konuşmasını yapan Sayın Nihal Kızıl, „Türkiye’nin her yerine dağılmış yüz bin Ateş Böceğimiz var, eğitim evlerimizde vatanını seven, iyi ve dürüst insanlar yetiştirmek için çalışıyoruz“ ifadelerini kullandı.
Toplantıdaki gelişmeler bunlarla kalmadı, 2014/2015 yıllarında ÇYDD Üsküdar Dila Kurt eğitim evinde, ışığıyla 3. sınıf öğrencilerini aydınlatan ve açılış töreninde bulunan Görkem Güler, kısa tanıtım film ve fotoğraflar esnasında 3. sınıf öğrencilerini görünce çok şaşırdı. ÇYDD Baden-Württemberg’in üniversite öğrencilerini desteklemek için gerçekleştirdiği “İş Verenler Öğrencilere Sahip Çıkıyor” projesinin katılımcısı ve Stuttgart’ta yüksek öğrenim hayatına devam eden Görkem ve onun gibi nice parlak öğrenci bizler için “neden ÇYDD Baden-Württemberg?” sorusunun en önemli cevabıdır. İşte bu Çağdaş Yaşam kültürüdür.
Ateş böcekleriyle karanlıkları aydınlatmak, “ben de, bana düşen bütün görevleri yerine getirdim“ demek isteyen bütün Çağdaş Yaşam dostları www.cydd-bw.de adresini ziyaret edebilir.

source : beylikdüzü escort