Baden-Württemberg

ALMANYA’NIN DÖRT BİR KÖŞESİNDE ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ’Nİ OKUDULAR

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.

 

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Baden-Württemberg 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, son üç günden bu yana YouTube kanalında   yayınlanan videoları ile kutladı. Videoda 16-30 yaş arası gençler, Almanya’nın dokuz büyük şehirinde, o kentlerin sembollerinin önünde Hitabe’yi okurken görünüyor. Kutlamada işaret dili ile de mesaj verildi.

ÇYDD BW Başkanı Ahmet Gül konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Gençlerimizle büyük gurur duyduk. Bu videoyu gerçekleştirebilmek için onlarca dernekten ve bireyden destek aldık. Kendi bölgelerinde gençleri organize ettiler. Yoksa böyle bir şeye girişemezdik. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca üyemiz sevgili Ramazan Kenar da videoların tüm teknik sorumluluğunu üstlendi, çok çalıştı. Bu proje Almanyalı Atatürkçü Türk gençlerinin bir armağanıdır. ÇYDD BW olarak kendimize yakışanı yaptığımıza inanıyoruz. Elbette kayıtlar profesyonel değil. Herkes kendi cep telefonu ile kaydetti. Ama işte tam da bundan dolayı değerli. Önemli olan mesajdır”

 

Öte yandan ÇYDD BW, 19 Mayıs dijital kutlamaları çerçevesinde Hablemitoğlu Enstitüsü Kurucu Direktörü, Lefke Avrupa Üniversitesi SağlıkBilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, gazeteci yazar İsmail Saymaz’ın Avrupalı Türk gençlerine mesajlarına da yer verdi. Ramazan Kenar da 19 Mayıs’a özel Mesut Tarcan’ın “Bandırma Vapuru” şiirini seslendirdi. Müzik pedagogu ve keman ustası Derya Bektaş da oğulları piyanoda Bağdar Rüzgar ve saksafonda Güneş Bektaş eşliğinde “Dağ Başını Duman Almış” marşını sundu.

ÇYDD BW’nin 19 Mayıs dijital kutlamaları ise sürüyor. Bu kapsamda usta sanatçı Cihan Ünal’ın Almanyalı Türk gençlerine özel  Turan Oflazoğlu’ndan “Atatürk”ü seslendirdiği videosu, Almanya kökenli Türk sporcuların kutlamaları, East of the Aegean’dan müzikli mesaj, tiyatro öğrencisi Sema Ordu’dan mesajlar da yayınlanıyor.

Kutlamalara son noktayı Almanya’da yaşayan çağdaş Türk gençlerinin birlikte çağdaş bir yaşam için ülke siyasetinden taleplerinin yer aldığı  video koyuyor.

HALKWEB – STUTTGART

detay: https://halkweb.eu/almanyanin-dort-bir-kosesinde-ataturkun-genclige-hitabesini-okudular/