Baden-Württemberg

Almanya’da ırkçı teröre birlikte geçit vermeyelim ( basın açıklaması )

Almanya’da ırkçı teröre birlikte geçit vermeyelim

19.02.2020 çarşamba gecesi Almanya’da tırmanan yabancı düşmanlığı ve ırkçı şiddetin korkunç boyutlarını ortaya seren bir kara gün olarak tarihe geçecek.
5 Türkiye kökenlinin de aralarında bulunduğu 9 kişinin katledildiği ırkçı terör saldırısından dolayı fevkalade üzüntü içerisindeyiz.
Hanau’daki kanlı gece, Almanya’nın başına bela olan ırkçı şiddetin hangi boyutlara ulaştığının da göstergesidir.
Avrupa’yı saran aşırı sağa gösterilen hoşgörünün sonuçlarını bu trajik olayla bir kez daha tecrübe etmek zorunda kaldık.
SAĞ POPÜLİST POLİTİKALARA ALIŞMAYACAĞIZ
Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük ekonomisinde halkın yoksullaşması buna paralel yükselen sağ popülizm ve aşırı sağcı politikaların normalleştirilmesinin bedelini ödüyoruz.
Alman halkının duyarlılığı ve ırkçılara karşı kenetlenerek direnmesi ise yüreklerimize su serpiyor.

İSTİHBARAT VE GÜVENLİK BİRİMİ BAĞLANTILARI
Son dönemde ırkçı yeraltı örgütünün NSU cinayetleri, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katledilmesi Halle’de kanlı sinagog saldırısından sonra Hanau’daki ırkçı terör saldırısı istihbarat ve güvenlik birimlerinin zafiyetinin sorgulanması gerekliliğini bir kez daha bizlere anımsatıyor.
IRKÇI TERÖRLE MÜCADELE POLİTİKALARINA İHTİYAÇ VAR
Almanya’da 60 yıldan bu yana Alman dostlarıyla barış içinde yaşamını sürdüren, yasalara, demokrasiye saygılı Türkiye kökenliler olarak artık ırkçı terörle mücadele için güçlü politikalar geliştirilmesini talep ediyoruz.
Almanya’daki tüm demokratik, çağdaş sivil toplum kuruluşlarını, kenetlenerek ırkçı teröre karşı birlikte mücadele içinde olmaya çağırıyoruz.
Hanau’daki ırkçı katliamda yaşamlarını kaybedenleri saygıyla anıyor, ırkçı terörü kınıyoruz.

In tiefer Trauer gedenken wir an die Opfer von Hanau und stellen uns entschieden gegen Rechtsterrorismus und stehen uneingeschränkt hinter den Werten einer freiheitlicheren demokratischen Grundordnung.

ÇYDD Baden Württemberg Yönetim Kurulu / Vorstand
21.02.2020, Stuttgart